Radio Białystok | Wiadomości | Niedziela Palmowa w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej [zdjęcia]
Niedzielą Palmową katolicy inaugurują obchody Wielkiego Tygodnia. Wierni przynoszą tego dnia do Kościoła palmy, by je poświęcić. Dziś również świętują prawosławni - święcą gałązki wierzby, ozdobione kwiatkami i wstążeczkami.
Niedziela Palmowa w Kościele katolickim
W ten sposób nawiązujemy do ewangelicznych wydarzeń, gdy Jezus witany przez wiwatujące tłumy przybył do Jerozolimy na święto Paschy, tuż przed swoją męką i śmiercią - wyjaśnia dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii, ks. Karol Kondracikowski.
Palma symbolizuje to wydarzenie, bo mieszkańcy Jerozolimy wymachiwali wówczas gałązkami palmowymi, oznacza także radość. Wiemy, że po śmierci Jezus zmartwychwstał - dodaje ks. Kondracikowski.
Podczas liturgii Niedzieli Palmowej wierni słuchają w kościołach opisu Męki Pańskiej, który ma duchowo przygotować do najważniejszych dni w roku kościelnym, do Triduum Paschalnego.
Prawosławni święcą gałązki wierzby
Również prawosławni świętują dziś Niedzielę Palmową. Do Cerkwi przyszli z palemkami, które wcześniej sami przygotowali ze świeżych gałązek i kwiatów.
To jedno z dwunastu najważniejszych świąt w roku. Należy do tzw. świąt ruchomych, uzależnionych od daty świętowania Wielkanocy.
Palmowa Niedziela, w tradycji ludowej zwaną także "Wierbnicą", rozpoczyna Wielki Tydzień, poprzedzający Wielkanoc.
W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie prawosławni świętować będą w tym samym terminie, co katolicy.